تبادل‌نظر
 

دیشب به‌صورتی اتفاقی (۱) چند فیلم مستند از "برادران امیدوار" به دستم رسید و امروز، فیلم‌ها را تماشا کردم.

فیلم‌ها به‌فرمت وی‌سی‌دی روی ۲ حلقه در قالب یک بسته ـ تحت عنوان «سفرنامه برادران امیدوار» ـ از مؤسسه «تصویر دنیای هنر» (۲) است که توسط مؤسسه «پخش دنیای هنر» (۳) پخش شده است.

برادران امیدوار

"عیسی امیدوار" و "عبدالله امیدوار" برادران پژوهشگر ایرانی هستند که در مدت ۱۰ سال ـ حدفاصل سال ۱۳۳۳ ه.ش. تا سال ۱۳۴۳ ه.ش. ـ طی ۲ سفر مشترک جهان و ناشناخته‌هایش را کاویدند:

۱ـ سفر دور دنیا به مدت ۷ سال (۱۳۴۰ ـ ۱۳۳۳)

۲ـ سفر شبه‌جزیره عربستان و قاره افریقا (۱۳۴۳ ـ ۱۳۴۰)

برادران "امیدوار" در آن دوران که امکانات سفر قابل مقایسه با جهان امروز نبود سفر نخست خود را به‌وسیله موتور سیکلت از تهران به‌سوی مشهد و سپس مشرق زمین آغاز کردند و شبه جزیره هند، شرق دور، آسیای جنوب شرقی، قاره استرالیا، قطب شمال، قاره امریکا، قطب جنوب و قاره اروپا را درنوردیدند.

برادران "امیدوار" د سفر دوم خود به‌وسیله یک دستگاه خودرو سیتروئن دو سیلندر ـ اهدایی شرکت تولیدکننده در پاریس طی سفر نخست ـ از طریق کویت و عربستان رهسپار قاره افریقا شدند و سراسر این قاره را در نوردیدند.

حاصل سفرهای پرمخاطره برادران "امیدوار" عکس‌ها، فیلم‌های مستند، اشیا و لوازم مربوط به زندگی قبایل و اقوام گوناگون و بازتاب‌دهنده غنا و پیچیدگی و گوناگونی فرهنگ‌های بشری است. این دستاورد باارزش و منحصر‌به‌فرد در موزه «برادران امیدوار» کاخ سعدآباد در معرض بازدید است.

بسته «سفرنامه برادران امیدوار» حاوی ۵ فیلم است:

۱ـ برادران امیدوار/ بیژن میرباقری ـ ۱۳۸۱

معرفی برادران "امیدوار" در قالب مستند آرشیوی به‌صورت تک‌گویی "عیسی امیدوار" و نمونه‌هایی از فیلم‌هایشان (کار مرکز «گسترش سینمای مستند و تجربی» به تحقیق و کارگردانی "بیژن میرباقری"، تصویربرداری "کیوان معتمدی"، مدیریت تولید "مسعود جعفری" و گویندگی متن "اسماعیل قادرپناه" در سال ۱۳۸۱ ه.ش.)

۲ـ Across the top of the world

سفر برادران "امیدوار" با موتور سیکلت به قطب شمال

۳ـ Man of the Amozon

سفر برادران "امیدوار" به جنکل‌های آمازون

۴ـ Into the wilderness

سفر برادران "امیدوار" با خودرو «سیتروئن» دو سیلندر به شبه‌جزیره «عربستان» و قاره «افریقا»

۵ـ موزه برادران امیدوار در سعدآباد

تصاویر اینسرتی همراه موسیقی افریقایی از موزه برادران امیدوار (شامل موتورسیکلت، خودرو سیتروئن، گذرنامه، دوربین، قطب‌نما، عینک، عکس‌ها، وسایل گردآورده مثل ساز، بت، زیورآلات، حیوانات تاکسیدرمی‌شده، اسکلت، سلاح، ظرف و ...) (۴)

دسترسی آسان، قیمت ارزان، اطلاعات مفید (ی هم‌چون موضوع و مخاطب) و پالودگی فیلم‌ها از صحنه‌های نامناسب امکان خوبی برای خانواده‌ها در انتخاب فیلم دلخواه و فراهم‌کردن اوقات فراغت سالم است و به‌نظر من کاری باارزش.

مزید اطلاع است، این کار باارزش به‌مدیریت «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی» و با فعالیت مؤسسه «رسانه‌های تصویری» (۵) در سال ۱۳۷۹ ه.ش. آغاز شد.

(۱) چندوقتی است وقتی به بقالی‌های محله می‌روم، جعبه‌ای انباشته از فیلم‌های سینمایی را به فرمت وی‌سی‌دی می‌بینم؛ غالبا فیلم‌های عامه‌پسند هندی یا فیلم‌فارسی‌های ایرانی که گاهی هم آثار باارزش سینمای جهان و ایران میان آن‌ها پیدا می‌شود. دیشب ـ وقتی داشتم ردیف آن‌ها را مرور می‌کردم ـ علاوه بر بسته «سفرنامه برادران امیدوار» به ۳ فیلم دیگر برخوردم که خریدمشان:

ـ ناصرالدین‌شاه اکتور سینما/ محسن مخملباف

ـ کمال‌الملک/ علی حاتمی

ـ کنسرت ناصر عبداللهی/ ۱۳۸۲

(۲) مؤسسه «تصویر دنیای هنر»/ (TDH) Tasvire-e-Donya-ye Honar به آدرس www.tdhfilm.com

(۳) مؤسسه «پخش دنیای هنر» اولین مرکز پخش فیلم‌های سینمایی در سوپرمارکت‌های سراسر کشور است که فیلم‌ها را با قاب مقوایی حاوی اطلاعاتی هم‌چون زبان، پروانه نمایش، سال تولید، مدت برنامه، موضوع، مخاطب، درجه کیفی، نوبت پخش، خلاصه داستان، اطلاعات فیلم‌شناختی و ... به قیمت‌های ارزان ـ یک‌هزار و سیصد و یک‌هزار و پانصد تومانی ـ عرضه می‌کند.

(۴) به استناد بروشور بسته «سفرنامه برادران امیدوار»، مجموعه نفیسی که در موزه «برادران امیدوار» کاخ سعدآباد ارایه شده حاصل ۱۰ سال تلاش برادران "امیدوار" ـ عیسی و عبدالله ـ در جهت شناخت ناشناخته‌ها است. البته اطلاعات مربوط به سفرهای برادران "امیدوار" در بروشور بسته، نادرست است.

(۵) به گواهی وب‌سایت مؤسسه «رسانه‌های تصویری»:

در پاسخ به نیازهای فرهنگی و در راستای ارتقا و تعالی سلایق و ذایقه عمومی جامعه در زمینه رسانه‌های دیداری و شنیداری، بر اساس دویست و نود و هشتمین جلسه مورخ بیست و دوم دی ماه 1371 شورای عالی انقلاب فرهنگی، به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ماموریت داده شد تا در جهت مقابله با تهاجم فرهنگی و ارتقاء سطح فرهنگ عمومی ضمن رفع محدودیت فعالیت‌های ویدیویی، نظام اجرایی فعالیت‌های سمعی و بصری از جمله تولید، تکثیر برنامه‌های ویدیویی و فروش و اجاره نوارهای تصویری و ویدیویی را طراحی نماید.
متعاقب همین مصوبه در کوتاه‌ترین زمان ممکن مؤسسه رسانه‌های تصویری از سال 1372 کار خود را آغاز نمود.
این موسسه تا سال 1379 به‌عنوان تنها مرکز مجاز فعال در این عرصه به‌شمار می‌رفت و در حال حاضر در کنار سایر مؤسسات خصوصی بزرگ‌ترین موسسه فعال در این حوزه است.

  نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم اسفند ۱۳۸۷ساعت 17:33  توسط حسن طلیعی  | 
 
  POWERED BY BLOGFA.COM